Mobilný policajtNebol som WUD2013, ale aspoň som si spätne pozrel video záznamy. A natrafil som na jeden, pre mňa obzvlášť zaujímavý. Bolo o projekte, na ktorom som participoval aj ja. Je to také moje malé dielo a som hrdý na niektoré fígle, ktoré sa mi pri tomto projekte podarili. Tento príspevok bude len taká spomienka za obdobie, ktoré som na tomto projekte strávil.

Musím poznamenať, že som bol prekvapený, že nejaký projekt pre štát sa zameral na použiteľnosť, nielen na splnenie funkčných požiadaviek. Aplikácia sa volá NEV, skratka pre národnú evidenciu vozidiel a beží na namieru vyrobenej nešikovnej verzií tabletu s čítačkou kariet. Toto zariadenie má skenovať ŠPZ a vyhodnocovať počas jazdy, či po vozidlách a ich majiteľoch nie je vyhlásené pátranie a tiež vylúčiť rutinné zdĺhavé činnosti policajtov pri kontrole dokladov. Práve pri tej kontrole dokladov som bol do projektu prizvaný aj ja. V tom čase už boli vizuálne limity vytýčené a ako správny harcovník som sa popasoval s trochu zaprášeným vizuálom sklenených tlačidiel a pod.Projekt fungoval na veľmi okresanej metodológií SCRUM, ale ja som nefungoval vôbec agilne (heh). Dostával som čiastkové úlohy a nemal som možnosť ovplyvniť tento projekt v celej svojej komplexnosti. Pri konzultantskej práci sa to stáva často a už som si na to zvykol. Začal som veľmi schematickým návrhom informačnej architektúry, ale štruktúra sa veľmi po čase rozrástla a mnou navrhnutá architektúra nebola na niektorých miestach škálovateľná. UX zlyhanie #1: plochá informačná architektúra.Na tomto projekte som riešil ešte ilustrácie a grafiku nových UI prvkov. To síce nie je UX práca, ale asi by som samotné UX nedokázal predať. Vôbec mi to neprekážalo, lebo tak či onak veľké vizuálne veľdielo som tu vyprodukovať nemohol. Nemám rád, keď kreslím aplikáciu a zároveň aj navrhujem to, ako má fungovať. Robím potom kompromisy. Napríklad biely text na žltom pozadí. UX zlyhanie #2: nepostrážil som si veľkosti fontov, rezy a farby.UX zlyhanie #3 je opäť v súvise s informačnou architektúrou. Aj napriek všakovakému presviedčaniu sa mi nepodarilo udržať konzistentné texty na tlačidlách. Tak sa do aplikácie dostali tlačidlá s textom "HIT" alebo "Evidencie", ktoré, ako inak, zlyhali pri používateľských testoch.

Na projekte NEV som strávil príjemný rok. Naučil som sa navrhovať aplikáciu na kiosk (nedá sa to nazvať zrovna "mobilnou" aplikáciou). Bežala na platforme, kde sa žiadne prvky nevedeli prekrývať a animovať. A vo svete, kde neexistuje žiadne riešenie, z ktorého by sa dalo inšpirovať.

Som rád, že som mohol pracovať s ľuďmi z HP na tomto projekte, ktorí boli mimoriadne ústretoví k mojim nápadom. Na záver, aby to nebolo celé o UX zlyhaniach: z videa z WUD2013 som sa dozvedel, že tento projekt sa umiestnil na prvom mieste na konferencií ITAPA 2013 v kategórií "nové služby". Takto o tomto projekte rečnil Vojto:

Press coverage

Sme.sk: Policajti budú jazdiť na inteligentných autách 
Makiza: Na cesty vyrážajú inteligentné policajné autá. Čo všetko odhalia? (skvelá hudbička)

0 komentárov :

Zverejnenie komentára