UXthis: štátne webyDrsr.sk je dobrá stránka. Vždy sa tam naučím veľa nového. Zvyčajne tam chodím vypátrať, aké majú firmy IČ DPH. Vždy sa tam naučím, kde sa predmet tejto mojej misie skrýva. Vždy. Začiatkom tohto roku som sa vďaka dvojici J&P zapojil do naivnej iniciatívy "To sa nedá" (písal som o nej v tomto príspevku podrobnejšie). Naivnej, pretože sám som nebol presvedčený, že naša snaha niekam dospeje. A predsa...

Sám som pracoval a pracujem na veľa projektoch súvisiacich s digitálnymi službami pre štátnych úradníkov, prípadne na podobných portáloch pre občanov a viem, že zapracovať myšlienky použiteľných produktov do týchto sfér je sizyfovská práca. V malých dávkach sa to predsa len dá a najväčším nástrojom ako na to, je prezentácia lepších riešení relevantným ľuďom. Vyššou mierou "ahaa" momentov sa zvyšuje šanca, že sa použiteľnosť dostane na pozíciu ťažného motora pri realizácií takýchto produktov.

"To sa nedá" bolo tou prezentáciou ahaa momentov použiteľnosti ako päsť na oko.

A nezostalo len pri tom. Už nejaký čas beží v testovacej prevádzke systém spätnej väzby lepsie.statneweby.sk, kde sa podnety / sťažnosti dostávajú do správnych rúk. K spolupráci sa priklonilo niekoľko štátnych organizácií a výhľad do budúcna je, že sa ich zapojí oveľa viac.Celý uplynulý rok účastníkov iniciatívy "To sa nedá" oslovujú rôzne firmy, pracujúce práve na štátnych zákazkách a žiadajú nás o pomoc, rady, prípadne len krátke zhodnotenia ich návrhov. Často ani tieto projekty nemajú premyslené používateľské scenáre. A už vôbec nie nejakú informačnú architektúru alebo stratégiu obsahu. Rozdiel je však ten, že teraz máme možnosť o tom s niekým komunikovať. Stačí len nahlásiť to moje IČ DPH zlepšenie sem: lepsie.statneweby.sk/drsr, aby budúci daňový portál mal tento (dosť značný scenár) poriešený správne.

P.S.: na pobavenie prikladám jednu konfirmačnú obrazovku, na ktorú som nedávno natrafil. Koľko prešľapov použiteľnosti sa vtesná na tak malé miesto?

0 komentárov :

Zverejnenie komentára