Správa z Conversion Meetup 2013Minulý týždeň som sa zúčastnil na stretnutí mladých... hm...  konverzionistov. V krásnych priestoroch Design Factory som strávil celý deň plný prednášok z oblasti UX / data-miningu / cielenej reklamy atď. Poslušne som si písal poznámky, tak to všetko stručne zhrniem.

Ako prvý vyštartoval na paletový stage Petr Kosnar (iampetr.com) a rozprával o interkačnom a emočnom dizajne. Prezentoval koncept aplikácie, ktorý robili pre Philips Hue - žiarovky,  ktoré sa dajú ovládať cez wifi. Cieľom jeho práce bolo pokryť nejaký špecifický segment používateľov. Spomenul princípy scenáristiky, ktoré využil a tiež metodickú pomôcku:
 1. brief - každý napíše, ako pochopil zadanie a spoločne si to komentujú
 2. casting - obsadenie rolí v scenári
 3. setting - kontext: kde,  za akých podmienok a v akom čase sa to bude odohrávať
 4. keyframing - jeden z mnohých nástrojov na návrh kľúčových scén a ich skicovanie
 5. assessment 1 - prenesenie kľúčových scén na graf, kde zistí škrenie v UX
 6. vízia - návrh, ako to riešiť
 7. assessment 2 - prenesenie kľúčových scén na graf, kde je opravené škrenie vďaka vízií
 8. nápady - ako to dostať do reálnej podoby
Veľmi som tejto prednáške neuveril. Nespomenul prečo si zrovna tento nástroj vybral v prvom rade. Tiež by som spochybnil výber špecifického segmentu používateľov, na ktorý sa zameral (deti). Páčil sa mi príklad video-prototypingu, na ktorom scenár prezentoval. Je to slušný spôsob, ako predať nápady klientom.

Potom nasledoval Jakub Karlec z 2fresh o boji dát s intuíciou. Prezentácia bola skôr inšpiračná ako informatívna, ale poslanie bolo jasné: dáta nemusia byť vždy tou najvhodnejšou cestou. Zber, spracovanie a vyhodnotenie dát je vyčerpávajúce a často vedie k  záhube inovácie ako takej. K tejto téme sa vrátili aj nasledujúci prezentujúci niekoľkokrát, takže táto myšlienka dopadla na úrodnú pôdu. Navyše to bola vcelku zábava.Jens Hilgers, šéf z Geewa super-rýchlym tempom zhrnul podstatu moderného herného priemyslu a vysvetlil biznis podstatu freemium modelu. Ako sa celý priemysel formuje okolo tohto biznisu a aké to má výhody:
 • monetizácia nastáva neskôr v procese a klesá oveľa pomalšie
 • všetko je založené na analytike (sleduje sa, čo funguje a čo nie), neutále A/B testy
 • všetko v reálnom čase a pre všetkých, žiadne dohady, ale rýchle iterácie a rýchla spätná väzba
Free-2-play je tou revolučnou zmenou v hernom priemysle.
Jens spomenul aj ktoré metriky sledujú oni v Geewa:
 • Retention - úbytok hráčov
 • Stickyness - DAU v pomere ku MAU, t.j. koľko hráčov, ktorí boli aktívni posledný mesiac si zapli hru dnes?
 • Počet zápasov za deň/mesiac
 • Monetizačné ukazovateľe: konverzie, priemerný zisk na hráča a pod.
Stijn Debrouwere rozprával o predpokladaní virálnosti článkov na The Guardian. To najzaujímavejšie, čo spomenul bolo, že na stránkach ako buzzfeed, ktoré sa spoliehajú na virálny obsah sa začali objavovať seriózne články. 
Je to boj o to, čo chcete čítať s tým, čo chcete, aby ostatní videli, že čítate.
Popísal vzorec K-faktoru: K= I * C (viralita = pozvania * konverzie), kde I = M *  R (pozvania = motivácia * dosah). A vyčíslil ako sa dá vyrátať pravdepodobnosť zdieľania: a / (1 - r). Nie, nie som dostatočný geek na to, aby som tieto čísla nejako ďalej skúmal. Spomínam ich len preto, keby to niekoho zaujalo a chcel by ďalej pátrať.

Prezentácia VisualDNA mi nepovedala absolútne nič. Jediné, čím ma zaujala je, že sledujú ľudí kadejakými praktikami až do neuveriteľných detailov. Celkovo som nemal dobrý pocit z týchto chalanov. Na konci prezentácie sa spomenulo:
Dáta prechádzajú pod kontrolu zákazníkov, nie firiem. Zákazník bude rozhodovať, komu ich dá a komu nie.
Ondrej Langr z AVG ukázal ako má vyzerať poriadny UX projekt s poriadnym výstupom. Zavedenie zmien informačnej architektúry znamenalo takmer 20% vzostup konverzií na ich webe. To sú veľmi slušné čísla. Veľmi.Rovnako sociomantic neboli ničím zaujímavým z môjho pohľadu. Prezentovali ich vlastnú sieť podobnú AdWords. Zaujímavé momenty prišli až s poslednými dvoma prezentujúcimi. László Mezei z Kirwski Isobar predstavil prípadovú štúdiu a koncept pre maďarksý telekom - aplikáciu, ktorá krásnym spôsobom riešila kontextuálnu funkcionalitu na zábavných scenároch. A podľa rozhorčenia publika často hraničila s porušovaním súkromia.


Teraz prepnem do akademického módu.
Takto sa predstavil Jano Suchal a rozprával o zákernostiach vyhľadávania a zoraďovania. A že by sme mali čítať akademické práce, že nie sú to roky driny vyhodené len tak do luftu. Zábava na koniec stála za to a jednoznačne oživila unavený Conversion meetup.

Conversion meetup stál za to, organizácia bola skvelá a aj pozvaní hostia boli parádni. Do budúcna odporúčam ako dobrý zdroj inšpirácie. Overovanie našich rozhodnutí je dôležitou súčasťou našej práce a vyhodnocovanie a analýza metrík bude vždy obrovská téma v UX dizajne, preto odporúčam všetkým podobné stretnutia.

V blízkej budúcnosti budem mať aj ja prednášky na školách (FMK UCM v Trnave a FMFI UK v Bratislave), tak by som nemal byť natoľko kritický, aby sa mi to nevypomstilo. A tiež sa chystám zúčastniť dvoch zaujímavých podujatí v novembri: UX BarCamp Vienna a World Usability Day na FIIT STU. Dúfam, že sa tam uvidíme!


0 komentárov :

Zverejnenie komentára