UX zdroje, ktoré (ne)poznáte.Po uverejnení prvého viacej čítaného článku sa ma ktosi spýtal, z akej literatúry čerpám. Je to trochu problém, lebo väčšinu vecí mám zo zdrojov, na ktoré si nespomeniem, alebo sú pozbierané z niekoľkých webov naraz a skombinované tak, aby dávali zmysel k téme. Mám zopár obľúbených stránok, portálov a osobností, ktorých publikácie na webe sledujem. Tie, ktoré odporúčam, uvádzam o pár riadkov nižšie. A dám k tomu aj nejaký komentár, nech to nie je také easy.

Doplnkové čítanie

 • Desinmodo (RSS) - pravidelná dávka pekného UI a webdizajnu, dobré na sledovanie vizuálnych trendov. UX level: 0. Na inšpiráciu v UI vzoroch zrejme vedie dribbble.com. Tiež UX level: 0.
 • HttpsterAw(k)wardsThe Best DesignsSite Inspire su odporúčané mojimi UI dizajnérskymi kamošmi, sám ich nesledujem. Flat rulez!
 • LayerVault Designer News (RSS) - tiež odporúčanie od UI kamošov, perfektný dizajnový prehľad podávaný denne. Agregujú články z veľa zdrojov a aj z UX oblasti.
 • A List Apart (RSS) - technologicko-filozofický hybrid časopis. Je starý, ale jarý! Momentálne združuje najväčšie talenty z oblasti technológií na webe.

Každodenný UX bulvár


Špinavá hra UX: paparazzi, agregátori správ, reblogging, hyeny hľadajúce nový hit, prípadne škandál na UX scéne bez ohľadu na ľudskú dôstojnosť. To sú oni, UX bulvár. Zdravím Ivetu Bartošovú!
 • UX sux (RSS) - nie moc literárneho obsahu, skôr krátke príspevky, vizuálne inšpirácie a reblogy. Ale dá sa tým preskákať docela rýchlo a niekedy aj vyberané príspevky tohto druhu môžu slúžiť ako inšpirácia.
 • Usability Counts (RSS) - ako spraviť geniálny produkt, ako najať dobrého UX, prečo Google zlyhal, prečo Facebook zlyhal. Nepamätám si, kedy som naposledy nejaký z článkov čítal, ale ak chcem preskenovať nadpisy a dozvedieť sa čosi zaujímavé z diania na scéne, čítam tu. Články nevydávajú moc frekventovane, ale za to sú dosť obsažné.
 • UX movement (RSS) - typický UX bulvár. Veci, ktoré sa tu dozviete sú na iných blogoch riešené podrobnejšie a odbornejšie.
 • UX motel (RSS) - objavil som ho pred pár dňami, trochu mi to pripadá ako "UX buy-in" schéma. Preto ma to vlastne aj zaujalo - príspevky sú písané tak trochu zvláštne. Je to UX bulvár, ale určený pre tých, ktorí v UX buď začínajú, alebo sa zaujímajú o UX len z takého povrchného pohľadu. Veľa článkov sú len reblogy z iných populárnych webov o UX.
 • InspireUX (RSS) - rady a tipy, edukácia, 10 vecí pre to a tamto, je to v príjemné čítanie s obrázkami a komentármi priamo od UX konzultantky.
 • Foolproof (RSS) - UX agentúra a blog s dobrým obsahom, žiadne cenné know-how síce neprezradia, ale občas dajú dobrý pohľad zo súčasného UX diania.
 • Gilt UX tím (RSS) - interný UX tím si vedie svoj verejný zápisník zaujímavých riešení. Príspevky sú len formou krátkych komentárov na pár riadkov, ale výber je pútavý. Gilt je obrovský eshop na oblečko, ktorý má krásny minimalistický dizajn a skvelé UX.
 • Dobrý web (RSS) - konečne niečo, čo netreba prekladať! Českí kolegovia na čele so známym rečníkom Adamom Fendrychom produkujú blog, kde spomínajú ich prípadové štúdie a zistenia. Pomáha to uvedomiť si, že UX nie je centrom vesmíru a že dobrý UX dizajn znamená percento konverzií sem, percento tam, nie 300%.Občasné čítanie od lídrov v UX


Nepíšu na pravidelnej báze, ale ich články si vždy všimne celá UX komunita. Sú to kľúčové osobnosti a evangelisti UX dizajnu.
 • Jeff Goethelf (RSS) - Jeff je machrom na svojom pieskovisku. Lean UX je to pieskovisko. Zaoberá sa formovaním kvalitných lean UX tímov pre startup-y. Jeho blog je však len taký občasník.
 • Nielsen Norman Group (nemajú RSS, len email notifikácie) - Norman a jeho temná polovička Nielsen sú považovaný za praotcov UX, Don Norman napísal niekoľko kníh, v čase, keď sa formoval digitálny dizajn, ale jeho postrehy a pravidlá majú uplatnenie v súčasnom UX. Nielsen vydáva občasník Alertbox, kde sa nedá odoberať RSS, len emailové notifikácie, v ktorých rozosiela reklamu na svoje konferencie po celom svete. Bruce Tognazzini a Don Norman majú vlastné stránky (DonTog), kde publikujú svoje články občasne (1x do mesiaca) a väčšinou nič podstatné.
 • Brad Frost (RSS) - pionier responzívneho dizajnu, kľúčová postava pre vývoj a prieskum  existujúcich UX vzorov pre responzívny web. Viac technický blog a publikuje hlavne svoje rečnenie na konferenciách a v debatách na podcastoch. Berie veci skôr technického charakteru, ale zo značným zásahom do UX oblasti. Dobrý príklad je jeho "atomic system".
 • Bokardo (RSS) - blog píše produkťák Joshua Porter (v súčasnosti šéf UX tímu) ale veľká väčšina obsahu je zameraná na UX. Píše články zamerané skôr na filozofiu a holistický pohľad na produkty. Píše často a niekedy len formou komentára. Zaujímavý je jeho projekt 52 weeks of UX (52 týždňov UX), kde figuruje spoluautor Josh Brewer, hlavný dizajnér Twittru... asi.
 • Luke Wroblewski (RSS) - Luke je jedna z najznámejších postáv súčasného UX, konkrétne mobilného. Jeho blog je obsažne zameraný na mobilné zariadenia a zverejňuje aj záznamy z konferencií, ktorých sa zúčastňuje často-krát ako rečník. Čítanie zápiskov je nezáživné, ale raz za čas zverejní článok svojho vlastného výskumu a tie bývajú väčšinou super a nenechávam si ich ujsť.Zoznam mojich obľúbených zdrojov


Je radený vzostupne podľa toho, ako ich obľubujem a ako často z nich čerpám (aj pri svojich blogoch).
 1. Stack Exchange - nie som zapísaný na odber nových príspevkov, ale stále častejšie sa na túto stránku dostávam pri hľadaní odpovedí. A dosť často ich tu aj nájdem. (Edit: odberám to už, ale je to príliš veľa odpadu, treba filtrovať.)
 2. Putting people first (RSS) - najskôr spustené ako experiment, teraz funguje ako konkurencia pre UX magazine pod dohľadom kurátora z talianskej agentúry. Objavil som ho len zopár mesiacov dozadu, ale odvtedy upriamujem väčšinu pozornosti práve na tento zdroj.
 3. UX magazine (RSS) - zborník článkov, takmer denník, priamo od odborníkov, každý od niekoho iného, čo zaručuje rozmanitosť príspevkov. Niekedy až dosť vyčerpávajúco písané odbornejšie témy. Je to zrejme najpopulárnejší UX zdroj.
 4. 90% of Everything (RSS) -  blog patriaci nie moc známemu freelance UX konzultantovi. Obsažne je úplne parádny a témy sú osviežujúce a progresívne. Tento človek má prehľad a píše pútavo. Zároveň je kurátorom zbierky darkpatterns.org.
 5. Smashing Magazine (RSS pre UX) - čítam to rád, majú kopec obrázkov a ľahký spôsob písania. Témy sú rozobrané vyčerpávajúco a zachytávajú skôr základy UX a letmo aj filozofické témy. Je to dobré a zároveň zábavné čítanie.
 6. UX matters (RSS) - je pre mňa vyšší level. Ak však potrebujem naozaj dobré informácie ohľadom špecifickej témy, na "UX matters topics" nájdem VŽDY odpoveď. Určite treba mať v zozname na čítanie. A ak nie, tak aspoň v nejakých dôležitých UX záložkách, alebo tak. Ich stránka je ako Jedi-ovia v Star Wars: otrhané oblečenie + superpowers.
 7. Jared Spool (RSS) - tento pán je ďalší z významných postáv UX. Zaviedol množstvo pravidiel a metód, ktoré si neskôr prepožičali takmer všetci produktový dizajnéri. Na svojom blogu zverejňuje krátke články o všetkom okolo UX. Dosť sa venuje jednotlivým sub-kategóriám - od výskumu, cez stratégiu obsahu, IA až po mikrointerakcie a psychologickú stránku veci. Príspevky sú k veci a často nesú Jaredovo know-how. Pre mňa je to číslo 2 (zdielané s UX matters). A ešte robí aj jednu z najlepších konferencií o interakčnom dizajne (skôr celodenné workshopy).
 8. Jeff Sauro: Measuring Usability (RSS) - po anglicky: "this is THE shit". Jeff má často príspevky vedené len v bodoch, akoby predpokladal, že ma už nebaví si čítať hory textu a chcem len suché riešenia. Jeff píše články, ktoré mi doslova povedia presný postup pri riešení problémov. Jeff si kvalitne označuje svoje blogposty podľa tém. Jeff má na stránke strašné veci, o ktorých sa mi ani nesnívalo (sekcia Produkty). Jeff je kráľ, nech žije kráľ!
Začínajúci UX dizajnéri by mali skôr sledovať blogy "všeho-chute": denník Putting people first, UX sux, prípadne Smashing Magazine, alebo blog Lukea Wroblewskiho. Pre pokročilejších je dobré sledovať zdroje ako UX magazine / matters, Bokaro a 90% of everything (nie je to zrovna pre pokročilých, ale sú tam zaujímavé pikošky). Nielsenov Alertbox by mal sledovať každý, už len pre tú srandu. A pre tých, čo hľadajú riešenia na konkrétne problémy odporúčam Jeffa Saura a UX matters. Zdrojov je dosť, teraz by to chcelo vymyslieť nejaký zlepšovák, ako ich rýchlo vedieť čítať.

Poznáte nejaké lepšie zdroje? Niečo, čo by nemalo chýbať v tomto zozname? Sem s tým! (resp. do komentárov)


0 komentárov :

Zverejnenie komentára