Dá dá dá.Je nedeľa večer, v telke ide Liam Neeson. Včera sa uskutočnila dobrovoľná akcia tosaneda.sk, ktorá mala za cieľ poukázať na problém štátnych webov. Všetci vieme, že problémy majú: zastaralé technológie, kopec peňazí a napokon aj to, ako veľmi nepraktické sú o tom svedčia. Akciu zogranizovali Jakub Ptačin a Peter Fabor a zorganizovali ju parádne. S podporou Americkej ambasády a s kopou mediálnej podpory (napríklad sme.sk) sa napokon podarilo dostať do jednej budovy ľudí. ktorí aktívne pracujú s internetovými vecami: web dizajnéri, copywriteri, UX a UI dizajnéri, marketéri, programátori a iní kreatívci.

Ja som bol členom skupiny pracujúcej na katastrálnom portáli. Členmi nášho tímu boli Žiga, Jano Suchal a Miro Šifra. Tímy boli koncipované tak, aby v nich boli ľudia s rôznym zameraním. My sme teda boli: UI dizajnér, databázový expert (programátor), scenárista a ja - UX dizajnér.Na začiatku sme si demokraticky vybrali, na čom budeme pracovať. Keďže som vypracoval analýzu o katastreportal.sk, nenápadne som bol za kataster, samozrejme. A zdalo sa, že aj ostatní s tým súhlasili. Katastrálny portál je stránka, kde majoritná časť používateľov vyhľadáva výpisy z listu vlastníctva. Vybrali sme si jeden typický scenár, ktorý podľa štatistiky, ktorú spracoval Jano Suchal, ľudia najčastejšie na stránke vykonávali: hľadanie čísla listu vlastníctva podľa mena osoby. Začali sme analýzou toho, ako to prebieha na stránke katasterportálu teraz. Proces je komplikovaný prvopoužívateľovi trvá extrémne dlho a Liam Neeson zabil 8 ľudí, lebo sa hnevá. Všimol som si mnoho používateľských chýb, ale tie najzávažnejšie boli CAPTCHA (nezrozumiteľný text, ktorý treba prepísať na každom formulári) a málo riadený scenár. To znamená, že v danom momente má používateľ príliš veľa možností, ako pokračovať. Vo zvolenom scenári bolo potrebných šesť krokov na splnenie úlohy.

Jano (programátor) spoločne s Mirom (scenárista) zistili, ako a či je možné zobrazovanie informácií z databáz. To znamená, že pri vyhľadávaní je možné zobraziť to, čo potrebujeme (číslo listu vlastníctva) oveľa skôr, ako je tomu teraz. Náš návrh bol teda priamočiary, namiesto šesť krokov sme celý proces zjednodušili na tri: hľadanie, výsledok hľadania a úplný výpis listu vlastníctva.Prvá vec, ktorú sme "zrušili" bola ilúzia portálu. Náš portál v skutočnosti portálom ani nie je, ale skôr stránkou primárne určenou na štyri úlohy: hľadanie, katastrálne konanie, štatistické údaje (štatistiky a registre) a zobrazenie kontaktov. Do hlavnej štruktúry stránky sme zahrnuli aj mapu, ako jeden zo spôsobov hľadania. Liam Neeson je citlivý otec. Prihlásenie a registrácia slúži len špecifickej skupine návštevníkov, tak sme ho utlačili na miesto, kde ho títo špecifickí ľudia budú hľadať.

Prototyp nášho návrhu, ktorý kreslil Žiga vyzeral naozaj priamočiaro a technicky zrealizovateľne. To by malo pomôcť ľuďom hneď v prvom kroku ich interakcie so stránkou: hľadanie. Na súčasnom katastrálnom portáli je to ťažké a len samotné rozhodnutie čím začať je náročné na používateľa.


Stránka výsledkov bola orientovaná najmä na osobu (tá bola vstupom pre hľadanie) a na list vlastníctva (výstup hľadania). Všetky ostatné informácie sme považovali za druhotné. Boli síce menej podstatné, ale pridávali kontext. Mali za úlohu presnejšie identifikovať, o ktorý list vlastnítva ide. A teda, ak sme hľadvali podľa osoby, zobrazili sa: meno osoby, na ňu viazané čísla listov vlastnítva, typ budovy a výzva do akcie (call-to-action) zobrazenia výpisu.

Posledný krok v celom procese bolo zobrazenie čiatočného výpisu. Odtiaľ je možné inicializovať niekoľko akcií:
  1. sledovanie zmien - poslať notifikáciu na email, keď prebehne zmena na danom zápise
  2. požiadať o zmenu - tento proces je v súčasnosti vybavovaný na úrade, kde musíte vyplniť tlačivo. Tento proces by sme chceli zjednodušiť tak, že tlačivo vyplníte cez internet a na úrad ho prídete len podpísať.
  3. objednať overený výpis za poplatok - žiadna starosť, príde poštou!
  4. menej viditeľná akcia je aj zobrazenie celého výpisu z listu vlastníctva
  5. poslená akcia po dočítaní čiastočného výpisu je návrat späť na výsledky hľadania
Na stránke čiastočného výpisu pribudla ešte jedna zaujímavá a na prvý pohľad výrazná pomôcka a to je zobrazenie mapy, kde sa používateľ môže poobzerať po susedných parcelách a priamo skratkou skočiť na čiastočné výpisy týchto parciel.Výsledok našej šesťhodinovej práce je ešte tajný a zobrazené sú tu len prototypy. Odtajnené to všetko bude po 11.februári 2013, kedy budú tieto návrhy predvádzané kompetentným. Zanalyzovali sme technické možnosti, pátrali sme po typických scenároch a nezabúdali sme ani na tie špecifické a boli sme v telke. Je hŕba vecí, na ktoré sme zabudli, ale to možno doriešime vo verzií 2 tohto skvelého podujatia. Na teraz len ďakujem organizátorom a teším sa na podobné akcie v budúcnosti! Práce ostatných tímov boli ešte ďalej a zvládli perfektné riešenia aj na portále daňového odboru Finančnej správy. Liam Neeson je spokojný.
0 komentárov :

Zverejnenie komentára